Kukleny na starých pohlednicích

Staré pohlednice mají neobyčejnou sílu zastavit čas – a v případně Kukleny to stojí za pokus…Na této stránce najdete několik desítek pohlednic, které jsem koupil na různých aukcích a z nichž vyplývá, jak krásnou a harmonickou čtvrtí Kukleny bývaly…

Galerie

 

6 Comments

 1. Josef Macháček

  Vážený pane, dovolte mi, abych Vám poděkoval za tento dokument. Jsem rodilý Kukleňák a ač v Kuklenách nebydlím již nějakých 45 let, nikdy jsem se od nich příliš nevzdálil. K Vašemu dokumentu si dovolím několik informací: podíváte-li na fotografii označenou jako „Kukleny – náměstí – kostel sv. Anny“, uvidíte vpravo 4 budovy před kostelem. Pokud se pamatuji (jsem ročník 1954), tak v prvním domě počítáno zpět od kostela v 60. letech bydlela rodina Bajerových. Druhý dům bývala Hospoda „U Šrajbrů“. Pamatuji se, že za tímto domem býval sál, kde se o nedělích konala představení loutkového divadla, ve kterém účinkovali zdejší ochotníci. Později se z tohoto sálu stal sklad rakví.
  Temný prostor na obrázku mezi 2. a 3. domem je ulička vedoucí kolem východní zdi hřbitova, které se od nepaměti říkalo Šrajbrovka“.
  Další dům, bílý, už několik desetiletí slouží jako opravna pneumatik.
  Pro mne je ale nejdůležitější dům č. 4. Pamatuji-li se dobře, v tomto domě bylo holičství/kadeřnictví vzniklé patrně koncem 2. sv. války, ve kterém svou živnost provozovali moji rodiče Josef a Josefa Macháčkovi. Ještě si matně vzpomínám na vchod do oficíny z dnešní Pražské ulice (pergola na zmíněné fotografii celkem odpovídá tomu, na co se pamatuji), který byl ovšem po zásahu komunistů zazděn, živnost byla ukončena a z bývalé oficíny se stala kuchyně našeho bytu, který jsem opustil po mém sňatku v r. 1973.
  Doufám, že své badatelské činnosti nezanecháte a těším se na další informace o historii Kuklen.
  S úctou, Josef Macháček.

  • Jan Rybář

   Vážený pane Macháčku, díky moc za cenné informace! JR

   • Dobrý den, 11.11.2023 po 12,30 h. Bude pietní akt s vojenskou poctou. Mého nezvěstného, 100 let, pra předka vojína Františka Dymeše. U hřbitova v Kuklenach.
    Maminka a ostatní předci Dymešovi, pochází z Kuklen. Bydleli někde vedle kožluhovny, kde i pracovali. Já tam pojedu na pietní akt, poprvé.
    S pozdravem
    Vodáková Alena

  • Vladimír Macháček

   Já jsem také rodilý Kukleňák, jsem ročník 1929, velmi dobře jste zachytil naše Kukleny po všech stránkách, takže si stále oživuji své vzpomínky a rád jezdím do Kuklen, spojený návštěvou hřbitova, kde máme rodinnou hrobku. Můj otec byl dlouholetý pošťák. Pamatuji se i na živnost vaších rodičů. Škoda, že mezi námi není již Jarda Kryspín, který tradičně svolával Kukleňáky na Dušičky do restaurace u Růže. Teď už se jiný toho neujal.

 2. Jiří Ulrich

  Dobrý den, při pohledu do galerie vám musím dát za pravdu, jak krásnou a harmonickou čtvrtí Kukleny bývaly…, zároveň jako sběratel hradeckých pohlednic trochu zalitovat, že mnohé ve sbírce nemám.

 3. Jaroslav oupic

  Dekuji za krasne vzpominky na me rodné místo jsem nesmírně hrdý ze jsem rodily kuklenak

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*