Kukleny: Opozice zkusí prosadit negativní stanovisko k obchodnímu centru

Opozice se pokusí prosadit, aby město zaujalo negativní stanovisko k plánovanému Shopping Parku Nová Zelená. Mimořádné zastupitelstvo proběhne v úterý 17. května 2022 v 17. hodin. Očekává se též hojná účast veřejnosti.

Kukleny čeká další důležitá bitva – opozici se podařilo svolat mimořádné zastupitelstvo, na němž se podle zastupitele Kamila Kubici (Piráti) pokusí prosadit, aby město zaujalo negativní stanovisko v právě probíhajícím procesu EIA. Ten u plánovaného Shopping Parku Nová Zelená zkoumá dopady na životní prostředí.

Mimořádné zastupitelstvo proběhne v úterý 17. května 2022 od 17:00 hodin v budově magistrátu (zasedací místnosti č. 94, II. patro, levá část budovy Magistrátu města Hradec Králové, Československé armády 408). Oficiální informace je zde na webu magistrátu.

Shopping Park Nová Zelená
Schema obchodního centra. Zdroj: Úřední deska / Dokumentace k EIA

Klíčová bude účast občanů

Na zasedání mají jako obvykle přístup občané, kteří mohou vystoupit s diskuzními příspěvky nebo jen sledovat jednání a podpořit zastupitele. Z dílčích informací vyplývá, že vzhledem k výbušnosti tohoto tématu se čeká početná účast veřejnosti.

Mimořádnou schůzi svolávají Piráti, které podpořili zastupitelé Změny pro Hradec a Zelení, a též komunisté. Jak budou hlasovat ostatní strany, není jisté.

V květnu (konkrétně do 29. května) mají občané možnost záměr znovu připomínkovat. Do Kuklen přivede dle investora téměř 8 000 aut denně, z nichž 28 % jich pojede pro Pražské třídě. Více o připomínkování zde v článku.

Opozice se proto nyní pokusí prosadit, aby město v tomto procesu zaujalo negativní stanovisko, právě kvůli dopadům na životní prostředí. Dokumentace, zpracované investorem, například vůbec neřeší podmínku vybudovat komunikaci Nová Zelená – uvádí, že „není nutná“ a že „nedojde k nadlimitnímu zatížení území dopravou, hlukem a emisemi“.

Negativní stanovisko by mohlo zásadně ovlivnit celkové vyznění procesu posuzování a též naznačit, jak se budou v budoucnu vyvíjet vztahy s investorem.

Pokus prosadit memorandum skončil fiaskem

Koncem dubna zastupitelstvo jednoznačně odmítlo tzv. memorandum o společném postupu s investorem. Město by v něm podpořilo investora a přistoupilo mimo jiné i na to, že není třeba vybudovat komunikaci Nová Zelená. Odmítnutí napomohli i aktivní občané, kteří vystoupili v diskusi. Postupně se na jejich stranu připojila řada zastupitelů.

Kukleny návrh memoranda
Výsledek dubnového hlasování o memorandu – pro vládnoucí ODS nakonec skončilo navzdory očekávání fiaskem. Ruku pro něj nezvedl ani předkladatel, náměstek primátora Jiří Bláha.

Pro nakonec hlasovali jen tři zástupci vládnoucí ODS v čele s Oldřichem Vlasákem. Ruku pro návrh nezvedl ani předkladatel, náměstek primátora Jiří Bláha, který se zdržel. Primátor se zastupitelstva neúčastnil.

Původní návrh memoranda, v němž vládnoucí koalice (ODS + ANO) označuje záměr za „přínosný pro rozvoj města“, je možné prostudovat  zde na tomto linku.

Podrobněji viz též Shopping Park Nová Zelená – chronologie případu

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*