Jak připomínkovat obchodní centrum v Kuklenách – podrobný návod + vzor

V Kuklenách má vzniknout obří obchodní centrum – do 12. listopadu mají občané a spolky možnost se k záměru vyjádřit. Zde je přesný návod jak, co a proč je nyní možné dělat. Pokud budete mít nějaké další poznatky, které je možné v argumentaci použít, vložte je, prosím, do komentářů.

Důležité: Toto je text z listopadu 2020, který se týkal první fáze připomínkování – ta už proběhla (nechávám ho zde jen jako „historický dokument“). Druhé kolo probíhá do 29. května 2022 a snad též zvládnu připravit shrnutí a návod.

O jaký projekt jde?

O obří obchodní centrum Shopping Park Nová Zelená, která zásadním způsobem ovlivní život v Kuklenách – více v podrobném článku V Kuklenách vznikne obří obchodní centrum, aut přibude, kde jsou i linky na oficiální materiály investora.

Co je nyní klíčové udělat?

1. Zaslat úřadu své připomínky a věcně v nich poukázat na nedostatky v oblasti dopadu na životní prostředí. Klíčovým cílem nyní je, aby krajský úřad na základě těchto připomínek nařídil proces zvaný či přezdívaný „velká EIA“, tedy podrobné zkoumání dopadů na životní prostředí.
2. Dát najevo svůj názor politikům a vzkázat, že veřejnost tentokrát vše sleduje a sledovat bude. Což je více důležité, než se může zdát.

Co konkrétně je nyní možné udělat?

V Kuklenách nyní existuje několik skupin, které vše aktivně řeší. Jedním z nich je Spolek pro rozvoj Kuklen a Plačic, který zpracoval podrobné připomínky. Zde jsou ve formátu Word a formátu PDF. Kontakt na spolek: Radek Martinec, e-mail radek.kukleny@seznam.cz, e-mail spolku: prokuklenyaplacice@seznam.cz

Připojit svůj podpis je též možné v potravinách/večerce u Dobrých (roh Pražské a Zelené) a v Pekařství Bouček (na Pražské), a to do středy 11. 11. do 15. h.

Proč je velká EIA tak zásadní?

Velká EIA, řečeno zjednodušeně, je poměrně podrobný proces zkoumání jakéhokoliv většího projektu. V rámci toho je možné dosáhnout kvalitního posouzení reálných dopadů. Jinými slovy: investor nyní záměr podal a je v tzv. zjišťovacím řízení. Odbor životního prostředí se může spokojit s tím, že investor udělal dost, “vše je v pořádku”, anebo může nařídit “velkou EIA”, s dalšími posudky, případně veřejné projednání. To vše obvykle trvá měsíce až roky. Proto je zásadní tuhle fázi nyní nepodcenit. Více o obecných princpech v článku právníku z Frank Bold.

Jakým způsobem je možné připomínky zasílat?

Připomínky je možné doručit datovou schránkou, poštou, nebo e-mailem s elektronickým podpisem. Obyčejné zaslání e-mailem tedy nestači.
Zde je oficiální informace: Termín pro zaslání vyjádření je do 12.11.2020 včetně.
Adresa pro zaslání připomínek poštou je Krajský úřad Královéhradeckého kraje, Pivovarské náměstí 1245, 500 03 Hradec Králové. V hlavičce dopisu lze dopis směřovat přímo na odbor životního prostředí a zemědělství, oddělení EIA, IPPC a technické ochrany životního prostředí.
Adresa datové schránky je gcgbp3q.

Návštěva pošty nebo úřadu je vzhledem k epidemii Covid-19 pro některé občany nebezpečná, není možné použít e-mail bez podpisu?

Není. Na tuto možnost jsem se písemně dotázal ředitele Odboru životního prostředí RNDr. Miroslava Krejzlíka, odpověď je že ne, navzdory epidemii mail nestačí. “Zaslání připomínek k záměru lze i přes současnou situaci zaslat pouze standardní cestou, a to poštou, datovou schránkou případně osobně. E-mailem jdou připomínky zaslat v případě, že občan, který vyjádření k oznámení zasílá, disponuje uznávaným elektronickým podpisem,” uvedla Ing. Věra Miklasová z tohoto odboru, která má přijímání podnětů občanů na starosti. Kontakt na ni je zde.

Jaké jsou hlavní argumenty, které by měl úřad zkoumat?

Velmi podrobně zpracovaný seznam hlavních bodů najdete výše v dokumentu zpracovaném Spolkem pro rozvoj Kuklen a Plačic. Další dokumenty najdete i dole na konci testu, máte-li nějaké další poznatky, které by se měly v argumentaci objevit, vložte je, prosím, do komentářů…

Má smysl jen tak okopírovat dopis někoho jiného a zaslat svým jménem?

Ano – součástí celého vyhodnocení bývá i konstatování, kolik občanů se zapojilo. Jde tedy svým způsobem o jistý typ petice. Byť samozřejmě ideální je opravdu spíš osobně vše prozkoumat a objevit třeba úhel pohledu, který jiným unikl.

Má smysl oslovit politiky?

Samozřejmě, to je zcela zásadní! Je však třeba chápat onu zásadní nuanci existence dvou “světů”, úřadu a politiků. Úřad rozhodne o tom, zda má projekt natolik velké nedostatky, že musí být dále posuzován a “zkoumán”. Toto rozhodnutí učiní (přinejmenším teoreticky) zcela nezávisle na politicích, což je princip obecně zcela správný.
Politici však mají v rukách to podstatné: ovlivnit budoucí podobu Kuklen, prosazení dopravních staveb, zkrátka na nich vše záleží.

Jak psát politikům?

Jednou z možností je přeposlat své připomínky představitelů kraje a města. Jen tak, na vědomí. Já osobně zašlu úřadu připomínky datovou schránkou a vše pak s průvodním mailem významným politikům a úředníkům města i kraje (maily viz níže).

Kdo píše tyto řádky? Kdo stojí za webem Kukleny.cz?

Jmenuji se Jan Rybář. Ač nyní jsem v Praze, moje rodina stále bydlí v centru Kuklen v tom samém domě, který můj pradědeček František koupil v roce 1910. Patříme tedy do Kuklen 110 let. Web Kukleny.cz je mojí čistě soukromou iniciativou – potřeboval jsem před lety zkrátka místo, kam dávat staré krásné fotky. A nyní se hodí i k jiným věcem.

Proč má smysl se o něco pokoušet?

Protože šance jsou obecně větší, než se zdá. Před lety jsme si se sousedy v Praze na poslední chvíli všimli zcela otřesného záměru, který by narušil životní prostředí v naší čtvrti. Zmobilizovali jsme občany a politiky. A v první fázi připomínkováním dosáhli vyhlášení “velké EIA”. Následně nám dali za pravdu politici a prosadili výraznou změnu celého projektu.

Kontakty na klíčové politiky a úředníky

Zdroj: oficiální stránky města a kraje

Magistrát města Hradec Králové
JménoEmailFunkce
alexandr.hrabalek@mmhk.czprof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.primátor
Martin.Hanousek@mmhk.czMgr. Martin Hanousek2. náměstek primátora, oblast sociálních věcí, zdravotnictví, školství a životního prostředí
Jiri.Blaha@mmhk.czIng. Bc. Jiří Bláha4. náměstek primátora, oblast rozvoje města, územního plánování a investičních akcí města
adam.zaruba@mmhk.czZáruba Adam, Ing., Ph.D.radní, předseda Komise pro životní prostředí
oldrich.vlasak@mmhk.czIng. Oldřich Vlasákradní
epodatelna@mmhk.czPodatelna
Odbor životního prostředí - Královéhradecký kraj
JménoEmailFunkce
mkrejzlik@kr-kralovehradecky.czKrejzlík Miroslav RNDr.vedoucí odboru
rvesely@kr-kralovehradecky.czVeselý Richard Dr., Ing.vedoucí oddělení EIA
vmiklasova@kr-kralovehradecky.czMiklasová Věra Ing.oddělení EIA

 

Dokumenty: Vyjádření k záměru

Připomínky – Spolek pro rozvoj Kuklen a Plačic

Vyjádření Společnosti pro trvale udržitelný rozvoj

Vyjádření Jan Rybář

Načítací animace Načítání...
EAD Logo Trvá to moc dlouho?

Načíst znovu Načíst dokument znovu
| Otevřít Otevřít v nové kartě

Stáhnout [1.24 MB]

One Comment

  1. Michal Požárek

    proč se vztekat? Však v Kuklenách není kde nakoupit!!!! Jediný Albert v celém okolí, všichni víme jakou kvalitu tak koupíme…. nechte nářků a vzpamatujte se! Město HK uplně upadlo, nic se neopravuje, nic se nestaví, byty nejsou…lidé odchází jinam….

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*