Kukleny: Kraj nařídil podrobné posouzení obchodního centra

Krajský úřad dnes nařídil podrobné posouzení dopadů plánovaného centra Shopping Park Nová Zelená na životní prostředí, tedy podrobnou studii přezdívanou “velká EIA” (Environmental Impact Assessment).

V praxi to znamená, že investor nyní musí své plány podrobně rozpracovat a adekvátně zareagovat na připomínky občanů, spolků i magistrátu vzešlých z předchozí fáze (tzv. zjišťovacího řízení). Následovat bude odborný posudek a veřejné projednání.

“Na základě zjišťovacího řízení dospěl krajský úřad k závěru, že záměr „Shopping park Nová
Zelená a veřejný park Kukleny“ může mít významný vliv na životní prostředí, a proto
bude posuzován podle zákona EIA,” uvedl odbor životního prostředí krajského úřadu v oznámení (zde v pdf). Text závěru zjišťovacího řízení je možné najít zde na oficiálním webu a taktéž níže na stránce.

Co dál? Zkoumání, posudek, veřejné projednání

Pro Kukleny jde o zcela zásadní krok, protože plány obchodního centra budou nyní zevrubně zkoumány a probírány ze všech možných stran a směrů. Veřejnost dostane znovu možnost se ke všemu vyjádřit. Významný je i časový faktor: celý proces obvykle trvá nejméně rok, kdy spolky budou mít čas získat další podrobné analýzy a informace.

Zveřejnění plánů (viz článek zde) vyvolalo v Kuklenách bouři nevole, mimo jiné proto, že jednou z podmínek změny územního plánu v tomto prostoru bylo vybudování tzv. Nové Zelené, tedy nové komunikace, která by odvedla dopravu z centra Kuklen. To však stávající plány nepředpokládají a neopak konstatují, že doprava na Pražské výrazně naroste.

Do připomínkování se zapojilo mnoho občanů a spolků z Kuklen, ale i z okolí. Kdo neměl čas sepsat vlastní připomínky, připojil svůj podpis k předpřipraveným textům. Zásadní roli měla i podpora zastupitelstva, které schválilo usnesení žádající “velkou EIA”. Usnesení navrhl Aleš Dohnal (Piráti), z přítomných 34 zastupitelů bylo 20 pro, 2 proti a 10 se zdrželo hlasování.

Magistrát následně připravil svoji sadu připomínek, kterou je možné číst jako výraznou kritiku celého záměru i jeho okolností. Podrobnosti i texty dokumentů najdete v přehledu Shopping Park Nová Zelená – chronologie případu.

Velká EIA jako taková neznamená zastavení záměru, v obdobných případech však v duchu svého principu může pomoct minimalizovat negativní dopady a přinutit investora (případně politiky) k ústupkům.

Dokument: Závěry zjišťovacího řízení

Načítací animace Načítání...
EAD Logo Trvá to moc dlouho?

Načíst znovu Načíst dokument znovu
| Otevřít Otevřít v nové kartě

Stáhnout [238.33 KB]

2 Comments

 1. Michal Požárek

  Argument že nedaleko se nachází Albert je trapný. Jak všichni víme s kvalitou potravin v tomto obchodě to není slavné. Kdyby to bylo dostačující tak lidé tento obchod zaplní, ale lidé jezdí přes celé město jinam. Jezdí zbytečně pražskou ulicí do centra, jezdí se do centra za vším, za nákupem,za službami, za servisem…
  Okolí HK směr Chlumec se zastavuje, vesnice se rozrůstají a dle odhadů v této lokalitě přibude dalších pár set RD. Všichni tito lidé budou jezdit poté přes pražskou do města, s novým OC by se problém s dopravou snížil.
  Pole, v dané lokalitě prostě teď či později vzniknou sklady toto už se rozehrává za našimi zády…investoři si parcelují pozemky vedle D11 a toto nezastavíme. S touto stavbou vznikne kolem dálnice prostě místo které bude lákat investory tak jako v okolí Prahy či Brna. HK se prostě stane třetím nejlukrativnějším místem pro investory a vzhledem k tomu, že potravinové obchody zaváží oblast z Prahy tak zde bych očekával sklady všech řetězců krom Alberta který už sklad má v HK.

  Zvěř jenž obývý pole dnes u Teleflexu bude odříznuta od úniku do volné přírody po dostavění dálnice a plotu okolo D11. Srnky bude čekat smrt na silnici jak budou vyplašená. Bohužel toto je realita a srnky by měli být odchyceny nyní a převezeny do volné přírody za dálnici, to je věc kterou je třeba udělat a někdo to bude muset navrhnout.

  Město HK prostě umírá, pár let čtu názory lidí a z Kuklen se stává město duchů. Lidé by tam chtěli zůstat bydlet,ale nejsou byty….když budou byty tak nejsou zajištěny služby, obchody. Investor nic městu nepřinese, ale to žádný investor již dneska….na západě investoři také městům nic nenosí. Ten čas kdy města si určovala co vše má investor udělat navíc jsou za námi viz.Plzeň. Nechcete tak jdem do Srbska, tam je to levnější….
  Je zajímavé jak HK figuruje na předním místě měst kam lidé se stěhovat nechtějí a když se nastěhují tak odejdou jinam během pár let. Kdokoliv se může přesvědčit v jiných městech jak se opravují chodníky,ulice,osvětlení,centra měst…jen v HK nic, vždy se narazí na „chytré“ lidi jenž vše zablokují…

  Všiml si někdo toho, že ve městě ubylo obchodů? Nyní se začíná jezdit do Pardubic za lepšími službami, Pardubice postavili byty,lákají mladé a obchody se to tam jen hemží….plno hradečáků bydlí v Pardubicích a chválí si vše. Pardubice začínají být moderní město, nové město…oproti Hradci kde se čeká pokles obyvatel na 70tisíc a z toho většina důchodců. Důvod? Právě na jednu stránku důvodů píši…spolky a jedinci jenž dokáží zablokovat vše co se dá.

 2. Radka Pavlásková

  určitě ANO! Je to potřeba jinak celé Kukleny díky „chytrým“ úplně spadnou na dno! Jak pár jedinců, spíše pomatenců dokáže tisícům jiných znepříjemnit vše v Hradci! Hradec je známy tím, že sem nikdo nechce investovat,jelikož pomatenců je tu dost a hned vše blokují a dávají návrhy ke všemu možnému.

  Všiml si někdo jak to město je na dně?! Co je na městě hezkého? Chodníky chybí ve velkém, když jsou tak se po nich nedá jít. Propadlé autobusové zastávky, tráva neudržovaná, byty nejsou, za nákupem se musí přes celé město a zde nám bude někdo vykládat o tom jak Kukleny jsou ozdobou města? Jak Hradec je salon republiky?

  Kdo vlastně jste lidi? Dle názorů mnohých jste jen jedinci, není Vás tolik za kolik se vydáváte, i lidé z Kuklen chtějí obchody v dané oblasti, takže Vy zastupujete pouze sebe a hrajete si na nějaké zachránce města. Sundejte si brýle a koukněte co město potřebuje, potřebuje oživit! Město úplně vyhaslo, mladí bydlí v Pardubicích, tady bydlí pouze chytrolíni….

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*