Shopping Park Nová Zelená – chronologie případu

Plán výstavby nového obchodního centra nebývale silně rozbouřil Kukleny – developer připouští, že by se zvedla doprava na Pražské a přilehlých ulicích. A z návrhu zcela vypadla klíčová podmínka: vybudování komunikace Nová Zelená, které by dopravu odvedla z centra Kuklen.

Zde je stručná chronologie tohoto případu s hlavními mezníky (aktualizováno v květnu 2022).

Březen 2010 – Schválena změna územního plánu

Zastupitelstvo těsnou většinou schválilo změnu územního plánu. Jednou z klíčových podmínek bylo odvedení dopravy z Pražské komunikací Nová Zelená, která by byla dočasně svedena na Páleneckou a odvedla by tedy dopravu z centra Kuklen – link na grafickou podobu v PDF zde. Klíčové usnesení včetně závazku vybudování Nové Zelené je v PDF zde a též níže na stránce.

Politici opakovali, že výstavba větších projektů není možná bez nové komunikace. „V podstatě se tam teď nesmí postavit nic jiného než rodinné domky. Investoři, kteří budou mít na pozemcích větší plány, budou muset přispět na stavbu komunikace Nová Zelená, která má z velké části obejít Pražskou třídu,“ uvedl tehdy například náměstek primátora Josef Malíř. Zdroj: článek Vzpoura lidí z Kuklen zabrala, Hradecký deník, 31. 3. 2010.

Kukleny změna územního plánu 2010
Změna územního plánu z roku 2010, klíčovou komunikací je tzv. Nová zelená, která by dočasně ústila do Pálenecké ulice… Zdroj: HradecKralove.org

Říjen 2020 – Zveřejnění záměru Shopping Park Nová Zelená

20. října 2020 se na úřední desce objevila informace o rozsáhlém projektu Shopping Park Nová Zelená. Dokument byl zveřejněn jako součást tzv. oznámení v procesu posouzení dopadů na životní prostředí (předchází vlastnímu stavebnímu řízení). Je oficiálně dostupný v Informačním systému EIA. Jeho hlavní část je též zde v formát PDF.

Základní informace viz článek V Kuklenách vznikne obří obchodní centrum, aut přibude.

Konec října 2020: Kukleny se bouří

Zveřejnění vyvolalo v Kuklenách velkou vlnu pobouření – mimo jiné proto, že připouští výrazný nárůst dopravy na Pražské a opomíjí podmínku zbudování Nové Zelené.

Vzniklo několik vzorových textů námitek, ke nimiž se poté občané Kukleny připodepisovali – šlo tedy o svébytnou petici. Viz též článek Jak připomínkovat obchodní centrum v Kuklenách – podrobný návod + vzor.

Všeho si všímají i média – viz například Překvapení pro Hradec, stavba nákupního centra Nová Zelená se přiblížila (MF DNES / iDNES) nebo V Kuklenách má vzniknout obří obchodní centrum (Hradecký deník).

2. 11. 2020 – Zastupitelstvo žádá o posouzení dopadů na životní prostředí

Tlak občanů vyústil v nečekané rychlé usnesení zastupitelstva, které ve svém Usnesení ZM/2020/922 podpořilo klíčový krátkodobý požadavek občanů Kuklen, aby byl záměr posuzován v procesu přezdívaném “velká EIA”. “Je třeba uplatnit zejména požadavky na vyhodnocení budoucí dopravní zátěže, příspěvku záměru k efektu tzv. tepelného ostrova a rovněž zatížení obytných domů hlukem a světelným znečištěním z provozu nákupního centra, a to včetně nočních hodin,” stojí v něm mimo jiné.

Z přítomných 34 zastupitelů bylo 20 pro, 2 proti a 10 se zdrželo hlasování. Seznam usnesení je zde. Na tomto linku je možné prohlédnout do protokolu o tomto konkrétním hlasování (obsahuje i jmenovitý seznam toho, jak kdo hlasoval), zde jsou i zvukové záznamy jednání.

Usnesení navrhl Aleš Dohnal (Piráti),   klíčová byla též podpora  náměstka primátora Martina Hanouska a radního Adama Záruby (oba zvoleni za Změna pro Hradec a Zelení).

12. listopadu 2020 – město zpracovalo vlastní připomínky

12. listopadu 2020 město na základě usnesení zaslalo krajskému úřadu své připomínky, které jsou velmi obsáhle zpracovávají a rozšiřují námitky občanů o mnoho dalších aspektů… Materiál je možné čísti a chápat jako poměrně zdrcující kritiku předloženého záměrů. Město například píše “Již v této fázi procesu proto nutno konstatovat, že záměr, tak jak je v oznámení specifikován, je z hlediska posouzení vlivů na životní prostředí neakceptovatelný, neboť výše uvedené podmínky nerespektuje, zejména neobsahuje návrh realizace napojení Nové Zelené na ulici Pálenecká a další pokračování na Pražskou třídu jako záměr podmiňující stavbu.”

Celý dokument je níže na stránce.

24. listopadu 2020 – krajský úřad nařídil „velkou EIA“

Krajský úřad Královéhradeckého kraje zveřejnil závěry zjišťovacího řízení a nařídil „velkou EIA“, záměr tedy bude podrobně posuzován z hlediska dopadů na životní prostředí. Podrobnější článek je zde, závěry zjištovacího řízení viz níže…

26. dubna 2022 – zastupitelstvo odmítlo memorandum s investorem

Zastupitelstvo jednoznačně odmítlo tzv. memorandum o společném postupu s investorem. Město by v něm podpořilo investora a přistoupilo mimo jiné i na to, že není třeba vybudovat komunikaci Nová Zelená. Odmítnutí napomohli i aktivní občané, kteří vystoupili v diskusi. Postupně se na jejich stranu připojila řada zastupitelů. Pro nakonec hlasovali jen tři zástupci vládnoucí ODS v čele s Oldřichem Vlasákem. Ruku pro návrh nezvedl ani předkladatel, náměstek primátora Jiří Bláha, který se zdržel. Primátor se zastupitelstva neúčastnil.

Návrh memoranda, v němž vládnoucí koalice (ODS + ANO) označuje záměr za „přínosný pro rozvoj města“, je možné prostudovat zde na tomto linku.

Zvukový záznam debaty včetně vystoupení občanů a zastupitelů je možné najít na webu magistrátu na tomto linku.

 

Kukleny návrh memoranda
Výsledek hlasování o memorandu – pro vládnoucí ODS nakonec skončilo navzdory očekávání fiaskem. Ruku pro něj nezvedl ani předkladatel, náměstek primátora Jiří Bláha.

29. dubna 2022 – zveřejněna dokumentace v procesu EIA

Investor zveřejnil tzv. dokumentaci v procesu EIA, občané mají do 29. května čas na připomínkování. Podrobněji zde.

Dokumenty:

 

Usnesení zastupitelstva o změně územního plánu (30. 3. 2010)

Načítací animace Načítání...
EAD Logo Trvá to moc dlouho?

Načíst znovu Načíst dokument znovu
| Otevřít Otevřít v nové kartě

Stáhnout [164.04 KB]

Stanovisko města k záměru Shopping Park Nová Zelená (12. 11. 2020)

Načítací animace Načítání...
EAD Logo Trvá to moc dlouho?

Načíst znovu Načíst dokument znovu
| Otevřít Otevřít v nové kartě

Stáhnout [635.81 KB]

Závěry zjišťovacího řízení, krajský úřad (24. 11. 2020)

Načítací animace Načítání...
EAD Logo Trvá to moc dlouho?

Načíst znovu Načíst dokument znovu
| Otevřít Otevřít v nové kartě

Stáhnout [238.33 KB]

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*